SciCafe 2.0

A SciCafe 2.0 során IT-megoldásokat kutattunk és fejlesztettünk az állampolgárok és a tudomány együttműködésének támogatására.

Miről van szó?

A SciCafe 2.0 projekt célja az volt, hogy a hatékony eszközt nyújtson részvételi és deliberatív folyamatok menedzselésében, csoportos probléma-megoldási képességeink növelésében: tudományos kávéházi beszélgetések (Science Café), részvételen és konszenzuson alapuló kutatások (Delphi-módszer, világkávézó technika) szervezőinek a lebonyolítás optimalizálásához.

A projekt során az alábbi részvételi elköteleződést segítő IKT eszközöket fejlesztettük ki:

  • Tudományos kávéház (Science Café) lebonyolítása: A platform segítségével bármilyen Science Café rendezvény online megjelenítése menedzselhető. Beépülő Google Hangout modul közvetlenül indítható a platformról és többszálú kliens-szerver alkalmazás is kiegészíti. Bármilyen Google Hangout segítségével közvetített vita, beszélgetés rögzíthető, tárolható dokumentálható. A platform virtuális science cafék lebonyolítására is alkalmas.
  • Online világkávézó (World Café) menedzsment: a világkávézó technika rugalmas keretet kínál nagyobb csoportok vitáinak menedzseléséhez dokumentum-megosztás, Google Hangout, és online diszkusszió segítségével. Az online világkávézó eszközzel tematikusan – egy konkrét kérdés, probléma köré – szervezett asztalokhoz rendelhetők a résztvevők, hogy ötleteik egy közös szociális térben könnyen megjeleníthetők és összekapcsolhatók legyenek. A virtuális asztalok körül kialakított kis csoportok plenárissá is szervezhetők.
  • Delphi szakértői módszer: a szakértői panel online eszközök segítségével kérdőíves felmérésben vesz részt; a módszer az egyéni szakértői vélemények közös, konszenzusos világnézetté integrálását teszi lehetővé, amely grafikusan is megjeleníthető.

A kutatómunka eredményeképpen létrejövő platform szolgáltatás a Facebook és LinkedIn tartalmakban történő keresésre, releváns tartalom kinyerésére, megjelenítésére és ütköztetésre is alkalmas.

További infók:

Hivatalos weboldal

Projektek

Összes megtekintése »

Vad rokon növényfajok a fenntartható mezőgazdaságért

A vad rokon növények hozzájárulhatnak a változatosabb, fenntarthatóbb és táplálóbb élelmiszerek biztosításához.

Bővebben...

A hüvelyes növények előnyei

A hüvelyes növények és a hüvelyes alapú termesztési rendszerek által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások előnyeinek értékelése

Bővebben...

Összehangolt földhasználati stratégiák a klímaváltozás és a biológiai sokféleség csökkenésének kezeléséért

A mielőbbi és összehangolt fellépés megállíthatja és visszafordíthatja a fenntarthatatlan földhasználatot és a földkészletek túlzott kiaknázását. Ehhez azonban gyors, egyidejű és összehangolt fellépésre van szükség a földhasználati döntéshozatalban érintett különböző döntéshozók részéről.

Bővebben...

Az ellenállóbb európai erdőkért

A FORWARDS projekt egy olyan páneurópai monitoring és értékelő eszközt hoz létre – a ForestWard Observatory-t –, amely képes lesz bemutatni a klímaváltozás erdőkre gyakorolt hatását, és segíteni a döntéshozókat az erdőgazdálkodási döntések meghozatalában.

Bővebben...