Az OpenNESSben a természeti tőke és az ökoszisztéma szolgáltatások fogalmait alkalmazva kutattuk a Homokhátság jövőjét.
A kutatás háttere
A különböző természeti változások és emberi tevékenységek által együttesen előidézett talajvízszint-csökkenés, valamint a klímaváltozás következményének tulajdonított szélsőséges csapadékeloszlás és hőmérséklet-változás együttesen komoly hatással van a Homokhátság növény- és állatvilágára, az itt élők gazdálkodási lehetőségeire, és hosszú távon életminőségére is. A vízelvezetés-vízmegtartás kettőssége és az ehhez kapcsolódó tájhasználat-változások gyakori konfliktusforrásként jelennek meg napjainkban.
A mindennapi konfliktusok feloldása azonban nem elégséges a helyi társadalom jóllétének szinten tartásához. Olyan tájhasználati alternatívákra van szükség, amelyek rövid és hosszú távon is képesek biztosítani a Homokhátság megtartóképességét, ami az ökológiai rendszerek egészséges működésén alapul.
Bár a térség helyzetét régóta alaposan kutatják, a helyi tudás és az itt élők véleménye ritkán fonódik össze a tudományos munkával. Hosszú távon is működőképes, és a helyi társadalom tagjai által is elfogadott tájhasználati jövőképeket csak úgy lehet kialakítani, ha a tudományos és a helyi tudás összekapcsolódik. Mindezek ismeretében a kutatásunk fókuszába a vízgazdálkodás és a hozzá kapcsolódó tájhasználat-változások kerültek egy olyan folyamat során, amely az itt élők problémáira keresi a megoldást, és az ő tudásukra is épít.
Kutatásunk
Az OpenNESS során az ökoszisztéma szolgáltatások fogalma segítségével azt vizsgáltuk, hogy a kiskunsági Homokhátság természeti környezetében zajló folyamatok milyen hasznokkal gazdagítják az itt élőket, hogyan változtak és változnak az évtizedek során, és ezek a lehetséges változások miként befolyásolhatók a táj és a benne élő ember számára egyaránt kedvező irányban.
E kérdések megválaszolásához természet- és társadalomtudományi kutatási módszereket használtunk, feldolgoztuk a térségről rendelkezésre álló korábbi kutatási eredményeket, új adatokat gyűjtöttünk, elemeztünk és becsléseket végeztünk.
A kutatáshoz kapcsolódó kiadványok és kutatási jelentések (2013-2015):
- Remények és félelmek a kiskunsági Homokhátság jövőképeiben. Egy részvételi kutatási folyamat tanulságai és ajánlása
- A projekt kiskunsági eredményeit összefoglaló előadás (Soltszentimre, Téli Esték előadás sorozat)
- Alternatív jövőképek és értékelésük a kiskunsági Homokhátságon, 50 éves időtávon
- Az ökoszisztéma szolgáltatások fontossági sorrendje a kiskunsági Homokhátságon (kérdőíves felmérés)
Az agrár-ökoszisztéma szolgáltatások értékeléséhez kapcsolódó kiadványok és kutatási jelentések (2009-2013):
- Kelemen Eszter és Pataki György (szerk.) (2014): Ökoszisztéma szolgáltatások: A természet- és társadalomtudományok metszéspontjában. SZIE KTI – ESSRG Kft., Gödöllő-Budapest.
- Agrár-ökoszisztémák szolgáltatásainak értékelése: rövid ismertető.
A Homokhátságon és az Alpár-Bokrosi öblözetben lebonyolított Jedlik projekthez (2006-2009) kapcsolódó kiadványok és kutatási jelentések:
- Kelemen E., Bela Gy., Pataki Gy. (2010): Ökoszisztéma szolgáltatások: szakértői és állampolgári értelmezések. ESSRG Füzetek 1. szám
- Kelemen E., Bela Gy., Pataki Gy. (2010): Módszertani útmutató a természet adta javak és szolgáltatások nem pénzbeli értékeléséhez. ESSRG Füzetek 2. szám
- Ökoszisztéma szolgáltatások közösségi részvételen alapuló értékelése. Fókuszcsoport elemzés
- Ökoszisztéma szolgáltatások a Szikrai Holtág környezetében. Ökoszisztéma szolgáltatás leltár
- A lakosság által legfontosabbnak tartott természeti adományok a Szikrai Holtág környezetében. A kérdőíves felmérés eredményei
Releváns publikációk magyar nyelven:
- Báldi A. (2011): Pénzt vagy életet? Magyar Tudomány.
- Kalóczkai Á., Pataki Gy., Kelemen E., Kovács E., Fabók V. (2015): A földhasználati konfliktusok tényezői és dinamikája védett természeti területeken. Természetvédelmi Közlemények.
- Kelemen E., Lazányi O., Arany I., Aszalós R., Bela Gy., Czúcz B., Kalóczkai Á., Kertész M., Megyesi B., Pataki Gy. (2015): Ökoszisztéma szolgáltatásokról a kiskunsági Homokhátság társadalmának szemszögéből. Természetvédelmi Közlemények.
- Kelemen E., Pataki Gy. (2014): Ökoszisztéma szolgáltatások: A természet- és társadalomtudományok metszéspontjában. SZIE KTI – ESSRG Kft., Gödöllő-Budapest.
- Kelemen E. (2014): Az ökoszisztéma szolgáltatások közösségi részvételen alapuló, ökológiai közgazdaságtani értékelése. Doktori disszertáció, SZIE KTDI.
- Kelemen E., Bela Gy., Pataki Gy. (2010): Természet adta javak és szolgáltatások: szakértői és állampolgári értelmezések. ESSRG Füzetek, 1. szám, SZIE KTI Környezetgazdaságtani Tanszék, Környezeti Társadalomkutatók Csoport, Gödöllő.
- Kelemen E., Bela Gy., Pataki Gy. (2010): Módszertani útmutató a természet adta javak és szolgáltatások nem pénzbeli értékeléséhez ESSRG Füzetek, 2. szám, SZIE KTI Környezetgazdaságtani Tanszék, Környezeti Társadalomkutatók Csoport, Gödöllő.
- Kelemen E., Málovics Gy., Margóczi K. (2009): Ökoszisztéma szolgáltatások felmérése során feltárt konfliktusok az Alpári-öblözetben. Természetvédelmi Közlemények.
- Kovács E., Bela Gy. (2015): Az ökoszisztémák és a biodiverzitás megőrzésének társadalmi és gazdasági jelentősége néhány példával illusztrálva. Természetvédelmi Közlemények.
- Kovács E., Pataki Gy., Kelemen E., Kalóczkai Á. (2011): Az ökoszisztéma szolgáltatások fogalma a társadalomkutató szemszögéből. Magyar Tudomány.
- Kovács E., Kelemen E., Pataki Gy. (2011): Ökoszisztéma szolgáltatások a tudományterületek és a szakpolitikák metszéspontjaiban. Természetvédelmi Közlemények.
Releváns (magyarországi eseteket bemutató) publikációk angol nyelven:
- Czúcz B., Molnár Zs., Horváth F., Botta-Dukát Z. (2011): Vegetation-based natural capital index: an easy to understand, policy relevant ecosystem state indicator. In: Nagy G. G. & Kiss V. (eds) Borrowing Services from Nature: Methodologies of Ecosystem Services Based on Hungarian Case Studies. CEEWEB for Biodiversity, Budapest pp. 43-50.
- Gómez-Baggethun, E., Kelemen, E. (2008): Linking Institutional Change and the Flows of Ecosystem Services. Case Studies from Spain and Hungary. In: Kluvánková-Oravská, T., Chobotová, V., Jílková, J., Sauer, P. Institutional Analysis of Sustainability Problems. p. 118-145. ISBN: 978-80-86709-12-3.
- Kertész, M., Kelemen, E., Biró, M., Kovács-Láng, E., Kröel-Dulay, G. (2010): Ecosystem services and disturbance regime as linkages between environment and society in the Kiskunsag region. In: Nagy, G.G., Kiss, V. (eds): Borrowing services from nature. CEEWEB, Budapest.