Main picture
Publikáció

Milyen értéket jelentenek az élősövények, füves-virágos táblaszegélyek, legelők, fasorok?

Az agrártájak féltermészetes élőhelyei pótolhatatlanul fontos ökoszisztéma-szolgáltatásokat nyújtanak, mint például a beporzás, a kártevők és a talajerózió szabályozása, a széndioxid megkötés vagy a tájesztétika.

Ezen élőhelyek ökoszisztéma-szolgáltatásaira azonban eddig csak kevés kutatás irányult Európában, s azok is meglehetősen féloldalasok. A QUESSA FP7-es kutatásban interjús és fókuszcsoportos kutatással vizsgáltuk, hogy a féltermészetes élőhelyek ökoszisztémaszolgáltatásait mennyire ismerik, hogyan értékelik a tájban élő gazdálkodók. A gazdálkodók részvételén alapuló nem pénzbeli ökoszisztéma-szolgáltatás értékelési módszereinkkel nehezen számszerűsíthető társadalmi hasznokat, kulturális értékeket mutattuk ki, és nem találtunk áthidalhatatlan különbséget a gazdálkodói és a tudományos ökoszisztéma-szolgáltatás elgondolásokban. A közös mérlegelés pedig tovább segített az ökoszisztéma-szolgáltatás fogalom gazdagításában, a féltermészetes élőhelyek mezőgazdasági használaton túlmutató hasznainak megismerésében.

Publikáció:

Balázs Bálint, Kelemen Eszter, Pataki György, Bela Györgyi (2017) Féltermészetes agrártájak ökoszisztéma-szolgáltatásai a gazdálkodók szemszögéből. Természetvédelmi Közlemények 23, pp. 144–167. DOI: 10.17779/tvk-jnatconserv.2017.23.144

További infók:

Hivatalos weboldal

A projekt fő eredményeinek összefoglalása – angolul (pdf)