Kelemen Eszter és Czett Kármen is részt vett a második Telki Öko héten március utolsó hetében, amely a fenntartható kertek és zöldterületek témakörökre fókuszált. Az eseményen kollégáink bemutatták az élményalapú oktatás fontosságáról és a magyarországi iskolakertekről végzett kutatásukat. Ezenfelül pedig a helyi általános iskolát is meglátogatták, ahol a biodiverzitásról tartottak a felsősöknek foglalkozást.
Interaktív óra a biológiai sokféleségről
Kedden és szerdán Kelemen Eszter és Czett Kármen a Pipacsvirág Általános Iskola 5., 6. és 7. osztályos tanulóinak tartottak egy interaktív foglalkozást a biodiverzitásról a PLANET4B Projekt magyarországi esettanulmányához kapcsolódva, amely az élményalapú oktatást vizsgálja. Az órán a gyerekek egy-egy élőlény bőrébe bújva tanulhatnak a biológiai sokféleségről, valamint az egyes fajok fontosságáról és védettségi státuszáról. Az óra végén pedig a kiosztott élőlények tápláléklánca és egyéb kapcsolódásaik ábrázolása során megtapasztalhatják a számtalan helyen összefonódó bonyolult láncolatot, amelyet az élőlények alkotnak.
Tanulás a természetről, természetben: élmények, amelyek formálják a jövőt
Az Öko hét első előadásában Czett Kármen bemutatta az iskolai tanórák mögött álló tanulmányt, tehát hogy hogyan segíthetik az élményalapú oktatási módszerek a biodiverzitás és a fenntarthatóság mélyebb megértését a diákok körében. Az ismertetett PLANET4B kutatás három magyarországi iskolában zajlik, ahol az iskolakertek a tanulás és a közösségi élet szerves részét képezik. Ezeket a kutatók többféle módszerrel, köztük egy részvételi színházi darabbal, és a már korábban említett interaktív biodiverzitás tanórával, valamint az ezeket követő csoportos beszélgetésekkel egészítették ki. A diákok aktív részvételükkel tapasztalati úton ismerkedtek a természet komplex kapcsolataival, míg a részvételi színház és a reflexív beszélgetések segítették az érzelmi bevonódást és a kritikus gondolkodást.
A kutatás eredményei szerint az iskolakertek nemcsak a tudásátadást szolgálják, hanem a közösségépítés és a környezeti tudatosság növelésének is fontos eszközei lehetnek. Ugyanakkor a pedagógusok számára nagyobb mozgástérre lenne szükség ahhoz, hogy ezeket a módszereket szélesebb körben is alkalmazhassák az oktatásban, amely segíthetné a rendszerszintű változást. Az előadás azzal a gondolattal zárult, hogy a kerten keresztül a diákok megtapasztalhatják az egymással és a természettel való együttműködést, amely során elképzelhetnek egy új, fenntarthatóbb jövőt. A kutatók szerint ez a megközelítés hozzájárulhat egy új, felelősebb generáció felnövéséhez, amely elkötelezetten törekszik a rendszer megváltoztatására.
Mit ér a természet?
Az Öko hét hivatalos megnyitóján Kelemen Eszter tartott előadást a természet értékeinek sokféleségéről. Az előadás bemutatta a természet hasznosságából levezetett instrumentális értékeket, a természet önmagában vett értékeit, amelyek minden élőlény létezéshez való jogából fakadnak, valamint a természethez fűződő elválaszthatatlan kapcsolatainkból (pl. gyerekkori emlékeinkből, hagyományos tudásunkból, világnézetünkből) eredő kapcsolódási értékeket. Az előadás továbbá arra is kitért, hogy a mélyebben meghúzódó alapelveink és tudásrendszerünk miként befolyásolják a természethez kapcsolt értékeinket, és az erre épülő döntéseinket. Zárásként az iskolakertek példáján keresztül beszélgettek a természethez fűződő értékek változásairól és tudatos alakításáról, kiemelve, hogy a természettel együttműködve a hétköznapi döntéseink során is könnyebb az instrumentális értékektől elmozdulni a kapcsolódási értékek felé.