Az Új Egyenlőség magazin négyrészes podcast sorozatot készített vezető kutatónkkal, Pataki Györggyel az ökológiai közgazdaságtanról. A “riporter” Köves Alexandra, ökológiai közgazdász. Hallgassátok meg!
Első rész:
Micsoda egyáltalán az ökológiai közgazdaságtan, és hogyan határozza meg önmagát a főáramú közgazdasági paradigmákhoz képest? Pataki György ökológiai közgazdásszal Köves Alexandra az űrhajós- és a cowboygazdaság közötti különbségekről, az állandó állapotú gazdaság elképzeléséről és a növekedés határairól is beszélget.
A felvétel itt hallgatható meg:
Második rész:
Mit gondolkodnak az ökológiai közgazdászok a fenntarthatóság fogalmáról, és miért rázza ki a hideg a legtöbbjüket a „fenntartható fejlődés” fogalmától? Erről is kérdezi Köves Alexandra Pataki Györgyöt.
A felvétel itt hallgatható meg:
Harmadik rész:
Meg lehet-e határozni, hogy mennyit ér egy pillangó vagy egy bengáli tigris? Szabad-e egyáltalán pénzben kifejezni a természet értékeit? Tud-e és akar-e a világ azért fizetni, hogy egy hektár esőerdő értékét ne a fakivágás, hanem a szén-dioxid-megkötés határozza meg? Erről is kérdezi Köves Alexandra Pataki Györgyöt.
A felvétel itt hallgatható meg:
Negyedik rész:
Az ökológiai közgazdaságtanban nagy hangsúlyt helyeznek az úgynevezett relokalizációra, vagy ökolokalizációra, ami megpróbálja a fogyasztási és termelési láncokat lehetőség szerint minél kisebb körben tartani annak érdekében, hogy egyrészt a költségek és hasznok ugyanannál a közösségnél jelentkezzenek, másrészt azért, hogy a gazdaság szervezése a lehető legnagyobb mértékben vegye figyelembe egy adott térség adottságait. Erről is beszélget Pataki György ökológiai közgazdásszal Köves Alexandra.
A felvétel itt hallgatható meg: